Results 2021

Results of the 2021 Pendle Way In A Day are below.

45mile Runners

Bib

Name

Team name

Gender

CP1 Earby

CP2 Wycoller

CP3 Coldwell

CP4 Higham

CP5 Barley

FINISH

NOTES

115

Charlie Parkinson

Male

01:48:14

03:00:14

03:52:14

05:12:14

06:46:14

7:15:30

1st Male, New CR

110

Dave Motley

Clayton-le-Moors Harriers

Male

01:48:01

02:58:01

03:46:01

05:11:01

06:44:01

7:15:55

45

Lawrence Eccles

Male

01:45:48

02:57:48

03:45:48

05:15:48

06:53:48

7:26:09

157

Mark Whittaker

Male

01:57:35

03:10:35

03:59:35

05:29:35

07:11:35

7:44:00

79

Martin Hounslow

Trawden AC

Male

02:06:36

03:27:36

04:19:36

05:47:36

07:14:36

7:48:38

134

Lorraine Slater

Barlick Fell Runners

Female

02:02:03

03:19:03

04:13:03

05:42:03

07:16:03

7:48:40

1st Female, New CR

163

Adam Worrallo

Bingley Harriers & AC

Male

01:58:07

03:16:07

04:09:07

05:35:07

07:12:07

7:50:33

70

Andrew Haworth

Trawden AC

Male

02:03:43

03:23:43

04:13:43

05:47:43

07:17:43

7:53:11

32

Tim Campbell

Astley & Tyldesley Road Runners

Male

02:08:32

03:25:32

04:17:32

05:48:32

07:24:32

7:58:51

42

Mark Denby

Keighley & Craven AC

Male

01:57:13

03:15:13

04:06:13

05:45:13

07:24:13

8:04:12

118

Matt Perry

Clayton-le-Moors Harriers

Male

02:13:14

03:36:14

04:30:14

06:04:14

07:34:14

8:07:20

145

Martin Terry

Clayton-le-Moors Harriers

Male

02:05:17

03:28:17

04:24:17

05:59:17

07:41:17

8:17:31

33

Russell Clarke

Clayton-le-Moors Harriers

Male

02:12:11

03:36:11

04:30:11

06:04:11

07:52:11

8:27:59

153

Mark Warner

Blackpool Wyre & Fylde AC

Male

01:58:09

03:17:09

04:17:09

06:04:09

07:51:09

8:28:27

6

Christopher Atherton

Trawden AC

Male

01:59:39

03:18:39

04:17:39

06:05:39

07:56:39

8:35:57

26

John Boothman

Barlick Fell Runners

Male

02:03:21

03:25:21

04:20:21

06:09:21

08:05:21

8:52:23

61

Darren Graham

Todmorden Harriers

Male

02:14:20

03:41:20

04:39:20

06:25:20

08:13:20

8:56:02

142

Mark Storey

Barlick Fell Runners

Male

02:06:53

03:31:53

04:29:53

06:12:53

08:11:53

8:56:15

36

Mark Collinson

Male

02:04:43

03:29:43

04:28:43

06:15:43

08:20:43

9:06:53

56

Anthony Gay

Male

02:17:12

03:45:12

04:43:12

06:24:12

08:25:12

9:07:40

106

Dan Miller

Male

02:06:00

03:34:00

04:32:00

06:24:00

08:24:00

9:09:24

126

Victoria Rogan

Trawden AC

Female

02:11:58

03:39:58

04:39:58

06:30:58

08:27:58

9:10:15

135

Toby Smith

Male

02:09:28

03:41:28

04:44:28

06:33:28

08:31:28

9:11:24

49

Bryn Evans

Male

02:09:25

03:41:25

04:44:25

06:34:25

08:35:25

9:14:02

162

Ian Winstanley

Trawden AC

Male

02:20:21

03:52:21

04:52:21

06:36:21

08:34:21

9:18:38

12

John Barker

Red Rose Road Runners

Male

02:06:24

03:41:24

04:45:24

06:40:24

08:41:24

9:26:57

11

Ollie Barker

Barrow & Furness Striders AC

Male

02:06:24

03:41:24

04:42:24

06:40:24

08:41:24

9:26:57

138

Amanda Sterling

Keighley & Craven AC

Female

02:28:09

04:08:09

05:12:09

07:00:09

08:53:09

9:31:19

133

Daniel Shorrock

Bad Boy Running Club

Male

02:17:27

03:55:27

04:59:27

06:55:27

08:54:27

9:40:46

29

Dean Bradshaw

Male

02:17:31

03:55:31

04:59:31

06:49:31

08:55:31

9:41:34

143

Tim Straughan

Valley Striders AC

Male

02:11:21

03:54:21

05:02:21

06:55:21

09:00:21

9:48:54

136

Ian Spriggs

North East Marathon Club

Male

02:28:08

03:40:08

05:10:08

07:10:08

09:12:08

9:59:02

80

Adam Howard

Trawden AC

Male

02:23:29

03:59:29

05:12:29

07:11:29

09:15:29

10:04:09

27

Mark Botterill

Male

02:16:22

03:47:22

04:52:22

06:59:22

09:21:22

10:16:08

35

Charles Colbourn

Todmorden Harriers

Male

02:32:03

04:18:03

04:36:03

07:28:03

09:40:03

10:27:21

98

Cloey Mason

Barlick Fell Runners

Female

02:31:35

04:16:35

05:35:35

07:37:35

09:43:35

10:27:45

160

Adam Wilcock

Lonely Goat RC

Male

02:23:40

04:02:40

05:13:40

07:16:40

09:38:40

10:27:58

93

Chris Lowde

Male

02:23:42

04:02:42

05:13:42

07:16:42

09:38:42

10:28:08

87

David Kouvarellis

Rossendale Harriers & AC

Male

02:19:36

04:04:36

05:05:36

07:09:36

09:23:36

10:28:33

18

Scott Berry

Forest of Dean AC

Male

02:34:55

04:23:55

05:30:55

07:34:55

09:45:55

10:31:12

105

Glen Meek

Chepstow Harriers

Male

02:33:55

04:23:55

05:30:55

07:34:55

09:45:55

10:31:16

38

Dean Corrie

Ramsbottom Running Club

Male

02:41:32

04:33:32

05:49:32

07:53:32

09:55:32

10:41:47

8

Greg Atkinson

Red Rose Road Runners

Male

02:41:34

04:33:34

05:49:34

07:53:34

09:55:34

10:41:52

50

Sara Fabien

Trail Running Association

Female

02:28:58

04:12:58

05:20:58

07:30:58

09:51:58

10:42:04

53

Ian France

Bowland Fell Runners

Male

02:34:24

04:20:24

05:33:24

07:38:24

09:53:24

10:42:28

5

Camille Askins

Keighley & Craven AC

Female

02:28:09

04:14:09

05:23:09

07:30:09

09:56:09

10:42:57

41

Lewis Deane

Billinge Running Club

Male

02:13:18

03:43:18

04:43:18

16:36:18

09:44:18

10:43:10

19

Kirsty-Jane Birch

Pennine Fell Runners

Female

02:50:32

04:40:32

05:55:32

07:56:32

10:12:32

10:54:34

88

David Large

Tri Preston

Male

02:29:09

04:17:09

05:35:09

07:54:09

10:08:09

10:56:10

82

Imtiaz Ilahi

Male

02:42:13

03:51:13

05:47:13

08:15:13

10:28:13

11:15:50

101

Chris Mcdonald

Male

02:29:47

04:14:47

05:27:47

07:54:47

10:25:47

11:16:17

85

Simon Jordan

Male

02:29:47

04:14:47

05:27:47

07:54:47

10:25:47

11:16:17

92

David Lord

Male

02:29:47

04:14:47

05:27:47

07:54:47

10:25:47

11:16:17

158

Solomon Whittaker

Male

02:29:47

04:14:47

05:27:47

07:54:47

10:25:47

11:16:17

107

David Milton

Holmfirth Harriers AC

Male

02:20:53

04:06:53

05:26:53

07:46:53

10:21:53

11:17:58

14

Samantha Barnes

Trawden AC

Female

02:37:48

04:30:48

05:46:48

08:01:48

10:34:48

11:23:53

151

Tessa Walmsley

Trawden AC

Female

02:37:48

04:30:48

05:47:48

08:02:48

10:34:48

11:23:53

54

Louane Frances

Trawden AC

Female

02:37:48

04:31:48

05:46:48

08:01:48

10:34:48

11:23:53

13

David Barnes

Trawden AC

Male

02:32:13

04:21:13

05:44:13

07:56:13

10:32:13

11:24:24

164

Jenny Wyles

Chorley Athletic and Triathlon Club

Female

02:55:26

04:48:26

06:00:26

08:17:26

10:38:26

11:25:36

165

Ken Wyles

Male

02:55:26

04:48:26

06:00:26

08:17:26

10:36:26

11:25:36

140

Deborah Stevenson

Trawden AC

Female

02:53:53

04:47:53

06:02:53

08:14:53

10:36:53

11:28:35

65

Anthony Hall

Trawden AC

Male

02:43:35

04:40:35

05:59:35

08:18:35

10:50:35

11:43:23

94

Anthony Macro

Trawden AC

Male

02:43:35

04:40:35

05:59:35

08:18:35

10:50:35

11:43:23

64

Heidi Haigh

Female

03:06:05

05:20:05

06:37:05

08:48:05

10:54:05

11:45:37

130

Anthony Ryder

Male

03:19:36

05:02:36

06:19:36

08:24:36

10:53:36

11:47:50

10

Peter Bailey

Male

02:24:33

05:03:33

06:19:33

08:26:33

10:53:33

11:47:51

72

Stuart Hayton

Trawden AC

Male

02:49:49

04:51:49

06:03:49

08:20:49

10:53:49

11:49:37

37

Elaine Corcoran

Trawden AC

Female

02:49:49

04:51:49

06:04:49

08:20:49

10:52:49

11:49:37

34

Barry Clegg

Male

02:30:09

04:25:09

05:41:09

08:01:09

10:55:09

11:50:58

62

Robin Gray

Todmorden Harriers

Male

02:45:21

04:31:21

05:47:21

08:05:21

10:56:21

11:56:04

89

Pip Larter

Trawden AC

Male

02:47:06

04:45:06

06:06:06

08:29:06

11:10:06

12:07:14

74

Laura Hill

Female

02:50:23

04:45:23

06:02:23

08:29:23

11:06:23

12:09:08

76

Clare Holdcroft

Mow Cop Runners

Female

02:50:23

04:45:23

06:07:23

08:29:23

11:06:23

12:09:12

123

Patricia Rhodes

Female

03:02:35

05:06:35

06:26:35

08:49:35

11:38:35

12:42:20

148

Gary Thompson

Lonely Goat RC

Male

02:41:25

04:43:25

06:00:25

08:29:25

11:26:25

12:44:46

75

Leon Hockham

Skegness & District Running Club

Male

03:18:42

05:32:42

07:01:42

09:25:42

11:29:42

12:48:22

25

Samuel Bolton

Marsden Racers

Male

03:04:46

05:09:46

06:33:46

09:04:46

11:45:46

13:04:04

47

John Edwards

Marsden Racers

Male

03:04:44

05:09:44

06:34:44

09:05:44

11:45:44

13:04:10

122

Andrew Ratcliffe

Male

02:55:07

04:53:07

06:23:07

09:04:07

12:00:07

13:05:24

102

Andrew McDonnell

Lonely Goat RC

Male

02:41:27

04:53:27

06:15:27

08:52:27

12:01:27

13:12:47

111

John Mumford

Lonely Goat RC

Male

02:41:27

04:52:27

06:15:27

08:52:27

12:00:27

13:12:49

104

Jaime Mclaughlin

Marsden Racers

Female

03:14:39

05:43:39

06:59:39

09:31:39

12:19:39

13:14:33

108

Christine Mitchell

Marsden Racers

Female

03:14:39

05:43:39

06:59:39

09:31:39

12:20:39

13:14:33

2

Liz Allison

Trawden AC

Female

03:01:41

05:08:41

06:30:41

09:08:41

12:18:41

13:30:53

161

Michael Williams

Trawden AC

Male

02:45:52

04:27:52

05:40:52

08:18:52

11:52:52

13:32:26

84

Fiona Jenkinson

Female

03:23:51

05:29:51

06:49:51

09:31:51

12:29:51

13:46:16

55

Michelle Garbutt

Bingley Harriers & AC

Female

03:08:17

05:23:17

06:51:17

09:44:17

12:58:17

14:16:11

113

Sally Parkin

Bingley Harriers & AC

Female

03:08:17

05:23:17

06:51:17

09:44:17

12:58:17

14:16:11

78

Stephen Houghton

Male

03:42:23

06:00:23

07:31:23

10:21:23

13:31:23

14:28:45

68

Tony Hart

Liverpool Running Bugs

Male

03:42:23

06:00:23

07:31:23

10:21:23

13:31:23

14:28:45

51

Hazel Fairhurst

Female

03:42:23

06:00:23

07:31:23

10:21:23

13:31:23

14:28:45

21

Lindsey Black

Liverpool Running Bugs

Female

03:42:23

06:00:23

07:31:23

10:21:23

13:31:23

14:28:45



30mile Runners

Bib

Name

Team name

Gender

CP1 Earby

CP2 Wycoller

CP3 Coldwell

CP4 Higham

CP5 Barley

FINISH

NOTES

119

Tim Pigott

Barlick Fell Runners

Male

n/a

00:50:46

01:34:46

02:50:46

04:15:46

4:48:31

1st Male

44

Mick Dobson

Trawden AC

Male

n/a

00:48:26

01:32:26

02:52:26

04:19:26

4:52:56

99

Jerome McAllister

Tring RC

Male

n/a

00:56:51

01:45:51

03:11:51

04:54:51

5:28:34

166

Chris Campbell

Trawden AC

Male

n/a

00:58:37

01:48:37

03:20:37

04:59:37

5:38:43

69

Matthew Haworth

Trawden AC

Male

n/a

01:00:20

01:54:20

03:25:20

05:08:20

5:42:03

46

Zulma Edmondson

Manchester YMCA Harriers

Female

n/a

01:01:37

01:53:37

03:29:37

05:16:37

6:02:28

1st Female

77

Nathan Horsfall

Male

n/a

01:01:09

01:54:09

03:27:09

05:27:09

6:09:55

73

Gary Hill

Male

n/a

01:06:21

02:00:21

03:42:21

05:27:21

6:12:55

86

Kim Kennedy

Clayton-le-Moors Harriers

Female

n/a

01:06:21

02:00:21

03:42:21

05:27:21

6:12:55

17

Ashleigh Bennett

Sunderland Strollers

Female

n/a

01:07:41

02:02:41

03:43:41

05:34:41

6:17:02

28

Julie Bowman

Northowram Pumas Running Club

Female

n/a

01:00:46

01:52:46

03:36:46

05:33:46

6:19:00

128

David Rowley

Male

n/a

01:05:39

02:04:39

03:37:39

05:37:39

6:19:38

156

Jason Weeks

Male

n/a

09:52:00

10:39:00

12:45:00

14:33:00

6:24:15

121

Chris Pilkington

Male

n/a

01:06:27

01:35:27

03:39:27

05:44:27

6:29:12

132

Gary Shawcross

Male

n/a

01:05:25

02:07:25

03:54:25

05:46:25

6:30:50

3

John Ashton

Male

n/a

01:05:25

02:07:25

03:51:25

05:46:25

6:30:50

4

Gary Ashton

Saddleworth Spitfires

Male

n/a

01:05:25

02:07:25

03:51:25

05:46:25

6:30:50

20

Nathan Black

Male

n/a

01:08:30

02:01:30

03:37:30

05:38:30

6:32:03

59

Jane Godsland

Red Rose Road Runners

Female

n/a

01:10:55

02:09:55

04:00:55

05:55:55

6:43:13

149

John Thompson

Trawden AC

Male

n/a

01:05:49

02:03:49

03:55:49

06:06:49

6:50:19

95

Paul Marsden

Trawden AC

Male

n/a

01:05:49

02:03:49

03:55:49

06:06:49

6:50:19

24

Steven Boardman

Male

n/a

01:07:46

02:03:46

03:47:46

06:02:46

6:50:23

159

Rhiannon Wickham

Female

n/a

01:08:22

02:03:22

03:51:22

06:04:22

6:57:25

103

Andy Steve Mckane

Male

n/a

01:18:29

02:22:29

04:14:29

06:17:29

6:59:42

125

Dany Robson

Female

n/a

01:08:00

02:11:00

04:03:00

06:16:00

7:01:58

91

David Lord

Trawden AC

Male

n/a

01:08:00

02:11:00

04:03:00

06:16:00

7:01:58

63

Bella Grimshaw

Female

n/a

01:08:00

02:11:00

04:03:00

06:15:00

7:01:58

48

Duncan Edwards

Trawden AC

Male

n/a

01:13:03

02:19:03

04:23:03

06:26:03

7:05:02

114

Darren Parkinson

Trawden AC

Male

n/a

01:13:07

02:19:07

04:24:07

06:28:07

7:11:07

83

Luke James

Trawden AC

Male

n/a

01:17:09

02:09:09

04:05:09

06:31:09

7:13:42

1

Claire Alberts

Female

n/a

01:15:27

02:20:27

04:24:27

06:36:27

7:23:07

127

Rachel Rongong

Female

n/a

01:19:12

02:20:12

04:29:12

06:43:12

7:31:17

52

John Fawcett

Male

n/a

01:27:10

02:32:10

04:28:10

06:53:10

7:45:08

9

Sean Avis

Male

n/a

01:27:18

02:32:18

04:28:18

06:53:18

7:45:10

97

Paul Marshall

Male

n/a

01:27:13

02:32:13

04:28:13

06:53:13

7:45:14

96

Duncan Marsh

Dark Peak Fell Runners

Male

n/a

01:20:02

02:26:02

04:32:02

07:18:02

8:18:13

43

Graham Denney

Trawden AC

Male

n/a

01:19:02

02:31:02

04:51:02

07:34:02

8:39:17

90

Edward Lee

Trawden AC

Male

n/a

01:19:02

02:31:02

04:51:02

07:34:02

8:39:17

152

Mark Walsh

Trawden AC

Male

n/a

01:19:02

02:31:02

04:51:02

07:34:02

8:39:17

116

Jenni Partington

Female

n/a

01:28:14

02:44:14

05:12:14

08:09:14

9:00:59

129

Laura Ruxton

Female

n/a

01:30:24

02:43:24

05:14:24

07:57:24

9:02:27

147

Genevieve Thompson

Calder Valley Fell Runners

Female

n/a

01:27:44

02:42:44

05:13:44

08:02:44

9:13:08

81

Paul Howlett

Male

n/a

01:35:48

02:56:48

05:35:48

08:11:48

9:16:58

169

Everest Bear

Bear

n/a

01:35:47

02:56:47

05:35:47

08:11:47

9:16:58

124

Paul Roberts

Trawden AC

Male

n/a

01:27:36

02:47:36

05:18:36

08:14:36

9:19:09

71

Lynne Hawthornthwaite

Trawden AC

Female

n/a

01:27:36

02:47:36

05:18:36

08:14:36

9:19:09

31

Neil Briggs

Male

n/a

01:11:46

02:17:46

04:26:46

07:54:46

DNF

39

Alexandria Cozens

Female

n/a

01:11:46

02:17:46

04:26:46

07:53:46

DNF



45mile Walkers
    No Starters

30mile Walkers

Bib

Name

Team name

Gender

CP1 Earby

CP2 Wycoller

CP3 Coldwell

CP4 Higham

CP5 Barley

FINISH

NOTES

141

Amanda Stone

Female

n/a

01:46:00

03:23:00

06:33:00

09:54:00

10:59:43

Joint 1st

155

Angela Weeks

Female

n/a

01:46:00

03:23:00

06:33:00

09:54:00

10:59:43

Joint 1st

23

Kelly Bligh

Female

n/a

01:46:00

03:23:00

06:33:00

09:54:00

10:59:43

Joint 1st

7

Heidi Atkins

Female

n/a

02:39:30

04:19:30

07:25:30

10:38:30

11:46:11

100

Shaun Mccullough

Male

n/a

02:39:26

04:19:26

07:25:26

10:38:26

11:46:11

120

Ross Pilkington

Male

n/a

02:00:03

03:48:03

07:32:03

11:14:03

12:28:44

67

Rachel Halstead

Female

n/a

02:00:03

03:47:03

07:32:03

11:13:03

12:28:44

60

Tracy Gough

Female

n/a

02:00:03

03:47:03

07:32:03

11:13:03

12:28:44

15

Wendy Barrett

Female

n/a

02:00:03

03:47:03

07:32:03

11:11:03

12:28:44

146

Melanie Thom

Female

n/a

02:00:03

03:46:03

07:31:03

11:11:03

12:28:44

168

Meg Davey

Female

n/a

02:26:50

04:22:50

08:49:50

DNF

DNF

167

Sophie Waiting

Female

n/a

02:26:50

04:22:50

08:49:50

DNF

DNF



Any queries, please contact us info@pendlewayinaday.co.uk



Popular Posts